Moje Kulinarne Rozterki

niedziela, 4 października 2015

Faszerowany wątróbką drobiową pieczony kurczak




Faszerowany wątróbką drobiową pieczony kurczak

Rzadko w kuchni wykorzystuje całego kurczaka. Zawsze wydawało mi się, iż jego przyrządzenie trwa znacznie dłużej niż usmażenie kotletów czy upieczenie poszczególnych elementów. Uczciwie trzeba przyznać, że faktycznie samo pieczenie trwa nieco dłużej, ale przygotowanie zajmuje dosłownie kilka chwil. Kurczaka możemy nafaszerować dowolnym farszem, świetnie smakuje z nadzieniem z mięsa mielonego i pieczarek. Dziś chciałam postawić na klasykę, czerpiąc inspiracje z kuchni staropolskiej. Nadzienie z wątróbek drobiowych jest bardzo delikatne, a dzięki ubitej pianie z białek lekkie i puszyste.
Danie będzie idealne na spotkania rodzinne, gdzie mamy do nakarmienia kilku głodnych gości.
Kurczaka możemy podać z surówką z marchewki, z kluskami śląskimi czy z zapiekanką ziemniaczaną.
Ja wybrałam tłuczone ziemniaki, pieczone gruszki i modrą kapustę z nutą waniliową i suszoną żurawiną.

Składniki:
- cały kurczak bez podrobów,
- 250g oczyszczonej wątróbki drobiowej,
- kajzerka
- 2 jajka,
- masło,
- pęczek koperku,
- pęczek natki pietruszki,
- gałka muszkatołowa,
- cebula,
- 2 duże gruszki,
- główka czosnku,
- łyżeczka słodkiej papryki,
- sól morska
- czarny pieprz,
- oliwa z oliwek.

Przygotowanie:
1. W moździerzu rozcieramy obrane ząbki czosnku z łyżeczką soli morskiej. Dodajemy słodką paprykę i ok. 3 łyżek oliwy. Przygotowaną pastą nacieramy kurczaka i wstawiamy do lodówki na dwie godziny, a najlepiej na całą noc.
2. W czasie, kiedy mięso się marynuje przygotowujemy farsz. Oczyszczone i namoczone wcześniej w mleku wątróbki, osuszamy ręcznikiem papierowym i kroimy w drobniutką kostkę. Mięso możemy też zmielić w maszynce do mielenia lub rozdrobnić za pomocą blendera.
3. Kajzerkę namaczamy w mleku, a jego nadmiar dokładnie odciskamy. Namoczoną bułkę dodajemy do wątróbek.
4. Cebulkę kroimy w drobną kostkę i przesmażamy na maśle. Drobno szatkujemy koperek i natkę. Wszystko dodajemy do wątróbki i starannie ze sobą mieszamy.
5. Żółtka oddzielamy od białek i rozcieramy z łyżką masła. Dodajemy do pozostałych składników.
6. Białka z solą ubijamy na sztywną pianę i bardzo delikatnie łączymy z wątróbką.
7. Całość doprawiamy solą, świeżo startą gałką muszkatołową i czarnym mielonym pieprzem.
8. Powinna powstać luźna, ale zwarta masa.
9. Kurczaka nadziewamy przygotowanym farszem. Spinamy wykałaczkami, związujemy tylne nogi, tak aby zabezpieczyć farsz przed wypłynięciem w czasie pieczenia.
10. Kurczaka wstawiamy do żaroodpornego naczynia i pieczemy pod przykryciem w temepraturze 200 stopni przez ok. 60 minut.
11. Po godzinie obsypujemy kurczaka wiórkami masła, zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy już bez przykrycia przez kolejną godzinę.
W tym czasie kurczak powinien ładnie się zrumienić, jednocześnie pozostając soczysty. W czasie pieczenia warto kilka razy polać kurczaka wytworzonym sosem.
12. Na 20 minut przed końcem pieczenia dodajemy przekrojone na pół gruszki.
Czas pieczenia jest tak naprawdę uzależniony od wagi kurczaka. Przyjęło się, że na kg kurczaka przypada godzina pieczenia.
Warto jednak po prostu obserwować mięso, jeśli jest ładnie zrumienione, po nakłuciu wypływa z niego czysty płyn a nie krew, a mięso zaczyna się rozpadać i odchodzić od kości oznacza to, że kurczak jest idealnie upieczony i gotowy do podania.




Przepis na modrą kapustę z wanilią i żurawiną znajdziecie w kolejnym poście.

Smacznego !!!!

czwartek, 1 października 2015

Zupa krem z dyni z chilli, imbirem i cynamonem


W tym roku pogoda jest dla nas wyjątkowo łaskawa i możemy się cieszyć piękną, złotą jesienią. Mimo sprzyjającej aury wieczory i poranki są już dość chłodne, a sezon na grypę oficjalnie ogłaszam za rozpoczęty. W tym właśnie okresie w mojej kuchni zaczyna królować wszystko co rozgrzewa i wzmacnia. Herbata z pomarańczą, goździkami, miodem i imbirem, kawa z kardamonem, obowiązkowo grzane wino :), zupa gulaszowa z porządną dawką pieprzu cayenne, rosół z kurkumą, kasza jaglana z kolendrą, chilli i limonką, sos jogurtowy z dużą ilością świeżego czosnku, który dodaję dosłownie do wszystkiego (nie bójmy się jeść czosnku, niech nie odstrasza Was jego ostry zapach, nie wszyscy wiedzą, ale oprócz niepodważalnych właściwości bakteriobójczych i przeciwzapalnych jest też niesamowitym afrodyzjakiem :) i ostatnio moja ulubiona zupa krem z dyni z chilli, imbirem i cynamonem. Jej przygotowanie trwa niecałe 30minut, a jest wspaniałym daniem rozgrzewającym i bardzo sycącym. Możemy podać ją z grzankami, kaszą jaglaną, groszkiem ptysiowym czy z podprażonymi pestkami dyni. I tu kolejna wskazówka, tym razem dla Panów...otóż drodzy Panowie pestki dyni rewelacyjnie działają na potencję :)


Zupa krem z dyni z chilli, imbirem i cynamonem

Składniki:
- 300g obranej pokrojonej w kostkę dyni,
- 1 cebula,
- ząbek czosnku,
- 1 duża marchew,
- 1 mniejsza pietruszka,
- 1/3 średniej wielkości selera,
- 250ml bulionu warzywnego,
- listek laurow,
- 3 ziarenka ziela angielskiego,
- 1-centymetrowy kawałek imbiru,
- papryczka chilli,
- pół łyżeczki cynamonu,
- gałka muszkatołowa,
- biały pieprz,
- natka pietruszki,
- oliwa z oliwek,
- łyżka masła,
- opcjonalnie mleczko kokosowe
- opcjonalnie pestki dyni, grzanki lub inny ulubiony dodatek.

Przygotowanie:
1. Rozgrzewamy w garnku o grubszym dnie oliwę. Podsmażamy drobno pokrojoną cebulę, kiedy się zeszkli dodajemy posiekany czosnek i pozbawioną pestek pokrojoną w cienkie plasterki papryczkę chilli.
2. Kroimy marchewkę, pietruszkę i seler na mniejsze talarki i również chwilę podsmażamy razem z cebulą i czosnkiem.
3. Dodajemy listek laurowy i ziarenka ziela angielskiego. Cały czas wszystko mieszamy, aby się nie przypaliło.
4. Na koniec dodajemy pokrojoną w kostkę dynię. Podsmażamy przez ok. 2 minuty i zalewamy szklanką domowego bulionu warzywnego. Zupę przykrywamy i gotujemy na średnim gazie przez 20 minut, aż wszystkie warzywa zmiękną i zaczną się rozpadać.
5. Zupę miksujemy na gładki krem, doprawiamy białym pieprzem, startym imbirem, gałką muszkatołową i cynamonem. Uważajcie z dodawaniem soli, sam bulion powinien nadać zupie odpowiedniej słoności.
5. Na koniec dodajemy łyżkę masła, żeby krem był gładki i aksamitny. Opcjonalnie możemy dodać mleczko kokosowe lub śmietankę kremówkę, ale nie jest to konieczne.
6. Zupę dekorujemy posiekaną natką pietruszki i plasterkami chilli. Podajemy z ulubionym dodatkiem.

Smacznego !!! :)








Sposób na dynię 2015